Category: Rajoni

François: “Greqia duhet të dalë nga Marrëveshja Shengen”

Një deklaratë bombë ndaj Greqisë është bërë dje nga udhëheqësi i së djathtës franceze që theksoi se: “Disa vende, si Greqia, që nuk mund t’i...

Itali, Prokuroria gjobë prej 5,000 euro për të mbijetuarit e tragjedisë në Lampedusa

Të 155 emigrantët të cilët mbijetuan kur anija u mbyt në një distancë të shkurtër nga brigjet e ishullit Lampedusa në Itali, ndoshta këtë javë do të...

Greqia, vendi pensionistëve dhe të papunëve, mbi 7.5 milion njerëz nuk punojnë

Eurostat: Papunësia për muajin korrik në 27.9% Greqia e sotme është vendi i pensionistëve të papunëve dhe e njerëzëve ekonomikisht joaktive , ku shumica e...

Ja kush është Kristo Papa n/kryetari i “Agimit të Artë” !

Nuk është rastësi që kreu i “Agimit të Artë”, Mikaloliakos ka vendosur pas vehtes së tij  50-vjeçarin Kristo Papa një ish dyqanxhi mobiljesh. Ky është...

Shqiptaria në vijën e frontit të “Agimit të Artë”

Rol të rëndësishëm në përhapjen e ideologjinë e Agimit të Artë është luajtur edhe nga gratë në këtë organizatë kriminale. Konkretisht tre prej tyre janë...

Janinë, policia sekuestron 170 kg drogë që vinte nga Shqipëria

Një sasi e madhe e droge që vinte nga Shqipëria me destinacion për në Athinë, nga një 45 vjeçar, i cili është arrestua në kilometrin e 19-të të autostradës...

Greqi, racisizmi shokon opinionin vendas

Një raport demaskuese ka dorëzuar Avokati i Popullit në partitë politike dhe në ministritë përkatëse lidhur në rritjen e dhunës raciste në Greqi, e cila lidh...

Greqi, 400 € taksa shtesë në vitin 2014 për çdo qytetar

Mbi 3.400 € mesatarisht do kërkohet që të paguajnë taksa direkte në vitin 2014, rreth 5.725.000 tatimpaguesit, bazuar në draftin e buxhetit të ri për t’u...

Greqia po plaket…

Vendi i plakur me popullsinë e moshës mesatare më të lartë dhe me lindje të ulët po rendit këtë vend nga më të plakurit në Evropë. Të dhënat e publikuara...

Xhufi: Qeveria shqiptare të reagojë ndaj ndërhyrjeve të Greqisë në çështjet e brendshme

Reagimi i Ministrisë se Jashtme greke për çështjen e Kishës se Përmetit, ne analizën e historianit Pellumb Xhufi është një veprim i përsëritur dhe pjese e...