Britani: 13 të vdekur nga vala e të nxehtit me 40.3 gradë

Bota

Të paktën 13 persona, përfshirë 7 adoleshentë, vdiqën teksa po notonin në lumenj dhe liqene duke u përpjekur të gjenin pak freski.

Vapa rekord e Britanisë këto ditë ka shkaktuar zjarre të mëdha, duke shkatërruar plotësisht të paktën 41 prona në Londër, ndërsa shumë trena janë vonuar ose anuluar pasi linjat hekurudhore janë përkulur për shkak të nxehtësisë së shtuar. Gjithashtu janë dëmtuar pajisjet sinjalizuese dhe linjat ajrore.

Shtatë adoleshentë mes të vdekurve nga vapa
Fatkeqësisht vapa e padurueshme me të cilën po përballet vendi ka shkaktuar jo vetëm dëme materiale por edhe humbje jetësh njerëzish.

“Trembëdhjetë njerëz kanë vdekur pasi u përballën me vështirësi të ndryshme duke notuar në lumenj, rezervuarë dhe liqene në përpjekje për të gjetur pak freski – shtatë prej tyre ishin adoleshentë,” i tha parlamentit të mërkurën ministri britanik përgjegjës për koordinimin. Kit Malthouse.

Dita më e vështirë që nga Lufta e Dytë Botërore
Të martën, Shërbimi Zjarrfikës i Londrës përjetoi ditën e tij më të vështirë që nga Lufta e Dytë Botërore, pasi temperaturat kaluan 40 gradë Celsius, duke shkaktuar zjarre.

Ne nuk kemi asgjë, gjithçka është e humbur,” tha për BBC një banor që humbi shtëpinë e tij nga një zjarr në fshatin Wennington, në lindje të Londrës.

Dje, Britania arriti një temperaturë të re rekord prej 40.3 gradë Celsius në vendin qendror, me 34 vende që tejkalojnë nivelin e mëparshëm prej 38.7 gradë Celsius, të vendosur në vitin 2019.

Përballë një të ardhmeje “të keqe”.
Qeveria britanike ka mbrojtur politikën e saj mjedisore, duke mbrojtur vendimin e saj për të mos emetuar gaz. Por ministrat pranuan se do të duheshin vite për të përmirësuar infrastrukturën për të përballuar të nxehtin.

Realiteti i trishtuar është se kjo është ndoshta ajo që do të duket e ardhmja për Londrën dhe Mbretërinë e Bashkuar nëse nuk marrim masa të menjëhershme për krizën klimatike,” tha kryetari i bashkisë së Londrës Sadiq Khan, një anëtar i Partisë Laburiste të opozitës.

Kreu i shkencës dhe teknologjisë i Met Office, Stephen Belcher, tha se nëse emetimet e gazit serrë nuk reduktohen, Britania mund të përjetojë valë të ngjashme të nxehtit çdo tre vjet.