Britani: Vritet me thikë Deputeti i Parlamentit

128

Deputeti konservator Sir David Ames u qëllua për vdekje jashtë një kishe gjatë një sulmi me thikë në një takim me votuesit në zonën e tij zgjedhore.

Deputeti, i goditur me thikë disa herë, ishte në kishë për të paktën dy orë, ku mjekët i dhanë ndihmën e parë, pa asnjë rezultat. Policia tha se kishte arrestuar një të dyshuar.

Deputeti konservator përfaqësoi Southend West në Essex dhe është zgjedhur që nga viti 1983.

Sulmi shpërtheu pas mesditës para një kishe metodiste Belfairs në Leigh-on-Sea, sipas Sky News, ai kishte marrë ndihmën e parë edhe pse një ambulancë ishte në vendngjarje.

Në një deklaratë të shkurtër, Policia e Essex njoftoi se burri ishte arrestuar.

“Ne u thirrëm pas raportimeve për një sulm me thikë në Roadd North pak pas orës 12.05. “Një burrë u arrestua menjëherë dhe ne nuk po kërkojmë askënd tjetër.”

Sulmi sotëm vjen pesë vjet pas, nga vrasja e deputetit laburist Joe Cox u vra nga 53-vjeçari Thomas Merr.
Këtë e pëlqejnë %d blogues: