Kakavija : Policia ndalon 5 makina luksoze të vjedhura

260

Pesë automjete të vjedhura në Gjermani dhe Greqi, katër prej tyre luksoze, janë gjendur në orët e fundit në kufirin Greko-shqiptar.

Makinat u ndaluan në Kakavia si pjesë e kontrolleve të kryera nga policia shqiptare së bashku me forcat e Frontex në të gjitha vendkalimet këto ditë.

Të dy makinat u gjetën gjatë kontrolleve të hyrjes në Shqipëri dhe të tria gjatë largimit nga Greqia. Janë gjithashtu pesë autorë të akuzuar për automjete trafikimi, përfshirë një shtetas grek, njoftoi policia shqiptare pasditen e së shtunës.

Një veturë Opel ishte vjedhur në Gjermani. Marka e dytë Mercedes kishte targa greke dhe numrat e shasive u zbuluan se ishin falsifikuar.

Të vjedhura në Greqi, u zbulua se ishte automjeti i tretë, një markë Volkswagen si dhe një BMW e drejtuar nga një shtetas grek banor i Athinës.

Makina e pestë mbante targa shqiptare dhe detajet e motorit të tij ishin shuar dhe fallsifikuar. Policia shqiptare në bashkëpunim me Frontex kanë rritur kontrollet në të gjitha pikat kufitare ku trafiku po rritet këto ditë.

Treguesisht, në 24 orët e fundit, 9,760 qytetarë u zhvendosën nga Kakavia, nga të cilët 3.900 hynë në vend dhe 5.890 u transferuan në Greqi./ epiruspost.gr/