Greqi: Triller me vdekjen e shqiptares 37-vjeçare pas vaksinës, familja kërkon hetim

157

Nëna shqiptare 37-vjeçare ka gjetur vdekjen pas dëzës së parë Astra Zeneca

Ajo jetoi për shumë vite me familjen e saj në qytetin në Fthiotida, mori dozën e parë të vaksinës Astra Zeneca më 28/4/21. Sipas portalit “lamiareport”, gruaja nuk kishte pasur kurrë më parë ndonjë problem shëndetësor.

Gruaja shqiptare 19 ditë pas vaksinës (17/5) tregoi simptomat e para. Konkretisht, ajo pësoi një goditje të vogël (nuk mund të fliste mirë dhe njëra anë e saj ishte e paralizuar) dhe u dërgua në spitalin e Lamia, ku bëri një skanim CT.Atje, sipas “lamiareport”, mjekët thanë se ajo kishte një sulm ishemik kalimtar dhe se do të ishte mirë të bënte edhe disa analiza, të tilla si Magnetike, Triplex dhe të tjera.

Një skanim i kryer në një laborator privat tregoi se gruaja kishte pësuar katër goditje të vogla, me teste që zbuluan një ngushtim të arteries karotide.

 37-vjeçarja shkoi në një spital në Athinë, ku u shtrua në spital për 4-5 ditë dhe bëri të gjitha analizat. Mjekët informuan të afërmit e saj se këto simptoma nuk ishin efekte anësore të vaksinës, por ishin shkaktuar nga kolesteroli i lartë.

Mjekët e këshilluan 37-vjeçaren të merrte dozën e dytë të vaksinës (ajo nuk ia doli), ndërsa ata i dhanë asaj një trajtim antikoagulues.

“Në Athinë na thanë që kolesteroli ishte fajtor për gjithçka. Gruaja ime nuk ka pasur kurrë kolesterol. Kur pyeta se cilat ishin nivelet e kolesterolit kur ai hyri dhe u largua nga spitali, nuk mora përgjigje,” i tha burri gruas fatkeqe “LamiaReport”.

Edhe pse mjekët e futën në sallën e operacionit, ishte tepër vonë dhe 37-vjeçarja la frymën e fundit në spital të Athinës. Njerëzit e saj janë të tronditur dhe ende nuk mund të besojnë se nëna 37-vjeçare ka humbur jetën dhe kërkon që çështja të hetohet.

.