Greqi : Udhëzime për valën e të nxehtit në tre ditët e ardhëshme, si dhe motin e ashpër që pason

Greqi

Mbrojtja Civile tërheq vëmendjen e qytetarëve, veçanërisht atyre që i përkasin grupeve vulnerabël, për shkak të vapës së pritur në ditët në vijim, duke u bërë thirrje të jenë veçanërisht të kujdesshëm për të shmangur problemet shëndetësore, si lodhja nga nxehtësia dhe goditjet e të nxehtit, të cilat mund të shkaktohen nga temperaturat e larta që do të mbizotërojnë.

Sekretariati i Përgjithshëm i Mbrojtjes Civile ka nxjerrë një sërë udhëzimesh për banorët e zonave ku priten të mbizotërojnë temperaturat e larta, ndërsa siç bëhet me dije, Ministria e Krizave Klimatike dhe Mbrojtjes Civile ka vënë në dijeni agjencitë shtetërore përkatëse të përfshira në shërbim , si dhe qarqet dhe bashkitë e vendit, në mënyrë që të jenë në gatishmëri të shtuar, për të përballuar menjëherë efektet e mbizotërimit të temperaturave të larta, por edhe të shfaqjes së dukurive intensive të motit që priten pas vapës, me stuhi dhe erëra të forta.

Në veçanti, sipas udhëzimeve për vetëmbrojtje nga temperaturat e larta, Shërbimi Shëndetësor Publik u rekomandon qytetarëve:

* Qëndroni në vende të freskëta dhe me hije larg mbipopullimit, përdorni kondicionerë ose ventilatorë dhe shmangni punën e rëndë fizike në vendet me temperaturë të lartë, apnea dhe lagështi të lartë.

* Shmangni banjot e diellit, si dhe ecjen ose vrapimin nën diell dhe vishni kapelë dhe syze dielli dhe veshje me ngjyrë të çelur prej pëlhure që lejon lëkurën të ajroset dhe lehtëson avullimin e djersës, duke shmangur pëlhurat sintetike.

* Konsumoni vakte të lehta me fruta dhe perime, duke kufizuar yndyrnat dhe sasinë e ushqimit.

* Pini shumë ujë dhe lëngje frutash, duke shmangur pijet alkoolike.

Kujdes i veçantë rekomandohet për foshnjat dhe fëmijët e vegjël, si dhe për të moshuarit dhe ata që vuajnë nga sëmundje kronike për t’i mbrojtur ata nga temperaturat e larta.

Gjithashtu, në zonat ku priten të ketë reshje të dendura shiu, stuhi ose erëra të forta:

* Për të siguruar objekte të cilat, nëse merren nga kushtet e vështira të motit, mund të shkaktojnë dëmtime ose lëndime.

* Të sigurohemi që ulluqet dhe derdhjet e shtëpive të mos bllokohen dhe të funksionojnë siç duhet.

* Shmangni kalimin e përrenjve dhe përrenjve, në këmbë ose me automjet, gjatë stuhive dhe reshjeve, por edhe për disa orë pas përfundimit të ngjarjes së tyre

* Për të shmangur punën dhe aktivitetet në natyrë në zonat detare dhe bregdetare gjatë shfaqjes së dukurive të rënda të motit (rreziku i goditjes nga rrufeja).

* Strehohuni menjëherë gjatë një stuhie breshëri. Strehuni në një ndërtesë ose makinë dhe mos dilni nga zona e sigurt derisa të siguroheni se stuhia ka kaluar. Breshëri mund të jetë shumë i rrezikshëm edhe për kafshët.

* Shmangni kalimin nën pemë të mëdha, nën tabela të vendosura dhe në përgjithësi nëpër zona ku objektet e lehta (p.sh. tenxhere, xhama të thyer etj.) mund të shkëputen dhe të bien në tokë (p.sh. nën ballkone).

* Të ndjekin me besnikëri udhëzimet e autoriteteve vendore, si Trafiku etj.

Moti për ditët në vijim

Kujtohet se sipas Buletinit Emergjent të Përkeqësimit të Motit të lëshuar sot, e mërkurë, 17 gusht 2022, nga Shërbimi Kombëtar Meteorologjik (SHKSH), temperaturat e larta do të mbizotërojnë gjatë tre ditëve në vijim në vendin tonë, duke nisur nga e enjtja nga perëndimi dhe duke vazhduar të premten. Të shtunën temperaturat do të pësojnë rënie të lehtë në Greqinë perëndimore dhe veriore, por do të mbeten të larta në të gjitha zonat e tjera. Vlera maksimale e tij parashikohet të arrijë në 40 deri në 41 gradë në kontinent dhe 37 gradë Celsius në ishuj.

Me shume detaje:

1. Ditën e enjte (18-08-2022) vlera maksimale e temperaturës parashikohet të arrijë në 38 me 39 në kontinent dhe në vendet perëndimore (dhe kryesisht në Etoloakarnani) 40 gradë Celsius dhe në ishuj 35 me 36 gradë.

2. Ditën e premte (19-08-2022) vlera maksimale e temperaturës parashikohet të arrijë në 39 me 40 në kontinent dhe 41 gradë lokalisht në Thesali dhe kontinentin lindor dhe 36 deri në 37 gradë Celsius në ishuj.

3. Të shtunën (20-08-2022) temperatura në vendet perëndimore dhe veriore do të ulet me 2 deri në 3 gradë, por në kontinentin lindor vlera maksimale e saj do të arrijë në 39 deri në 40 gradë Celsius. Theksohet se nga orët e pasdites të së shtunës pritet ndryshim i motit nga veriperëndimi, me stuhi që mund të jenë të forta vende-vende dhe do të shoqërohen me erëra të forta.

4. Të dielën (21-08-2022) temperatura do të bjerë ndjeshëm në të gjithë vendin dhe do të kthehet afër niveleve normale për sezonin (në shumicën e zonave vlera maksimale e saj 32 deri në 35 gradë Celsius), ndërsa moti në Greqinë veriore. e sidomos në Maqedoni do të jetë e paqëndrueshme.