Këto janë zjarret më shkatërruese në botë

Kryesore Mjedisi

Fatkeqësive të mëdha janë bërë në kohë nga zjarret e mëdha. Me rastin e fundit të manifestuar të shtunën në rajonin Leiria të Portugalisë qendrore ku gjetën vdekjen të paktën mbi 60 persona, më poshtë po publikojmë zjarret më shkatërruese në botë.

Greqi – 2007:  Në fund të gushtit 77 persona humbën jetën nga zjarret e paparë në zonat pyjore që dogjën rreth 250.000 hektarë. Zonat më të prekura ishin prefekturat e Messinia, Attiki, Ilia, Akai, Lakonia, Argolis, Corinth, Atikës dhe Evia, Fthiotida dhe Ilia marrin goditjen më të madhe dhe më vdekjeprurëse. Këto ishin më e madhe zjarri në vend gjatë viteve të fundit.

 

 

Australi- 2009: Mes 7 dhe 11 shkurt të paktën 173 njerëz gjejnë vdekjen në zjarret që kanë ndodhur në juglindje të vendit, kryesisht në shtetin e Viktorias, ku gjithë qytetet janë shkatërruar plotësisht dhe djegur më shumë se 2.000 shtëpi.

Rusi -2010 : 60 të vdekur lënë nga pas zjarret që kanë ndodhur nga fundi i korrikut deri në fund të gushtit në pjesën perëndimore të vendit me valë të paparë të nxehtit dhe thatësira të ndodhin në këtë vend.

Kinë – 1987: Në maj 1987, regjistrohet zjarri më i madh në zonat pyjore në historinë moderne kineze me të paktën 119 të vdekur në verilindje të vendit, 102 të plagosur dhe 51.000 të pastrehë.

Francë – 1949: Në gusht, Ladd gjejnë vdekjen 82 persona të ekipit të shpëtimit. Viktimat ishin zjarrfikësit, vullnetarë dhe 23 ushtarë të Kushtetutës 33 Artileri e Satelro, që u bllokuar në një “re të zjarrtë” të madhe, të cilat shkaktuan ndryshimin e papritur të drejtimit dhe intensitetit të erërave.

SHBA – 1871: Zjarri më vdekjeprurës është regjistruar në pyje që ka ndodhur më 8 tetor1871 në Pestaigko (Wisconsin, USA), që sipas vlerësimeve u mori jetën e njerëzve 1125-1200. Zjarri kishte shpërthyer në pyje disa ditë më parë dhe ishin erërat e stuhishme që çuan flakët në qytet rreth 8.30 të mbrëmjes së asaj të diele. Nevojitej vetëm gjysmë ore për të bërë hi gjithë Pestaigko. Zjarri shkatërrues nuk u ndal aty. Flakët shkatërruar edhe 16 fshatra, e shpërndarë në një sipërfaqe prej 5 milion hektarë.