Ministri turk Tsavousoglu: Ne nuk mund të mbajmë peshën e një valë të re migrimi, kemi 3.7 milionë refugjatë sirianë

122

Turqia sot ka 3.7 milionë refugjatë sirianë, sipas marrëveshjes së arritur në vitin 2016 me Bashkimin Evropian

Ministri i Jashtëm turk Mevlüt Çavuşolululu tha të dielën, pas bisedimeve me homologun e tij gjerman, Turqia nuk mund të mbajë barrën e një valë të re migracioni nga Afganistani.

Ne, si Turqi, kemi përmbushur përgjegjësitë tona morale dhe humanitare në lidhje me emigracionin,” tha Tsavoussovlou në një konferencë shtypi të përbashkët me Ministrin e Jashtëm gjerman Haiko Maas. “Nuk bëhet fjalë të marrësh një barrë shtesë refugjatësh,” shtoi ai

Turqia aktualisht po pret 3.7 milionë refugjatë sirianë, sipas një marrëveshjeje të arritur në vitin 2016 me Bashkimin Evropian. Tsavousoglu paralajmëroi se Evropa, si dhe Afganistani fqinj, do të preken nëse flukset e migrimit nga Afganistani kthehen në një krizë dhe se të gjithë duhet të mësojnë nga kriza e refugjatëve sirianë.

Është në interesin tonë të sigurohemi që rënia e Afganistanit të mos destabilizojë të gjithë rajonin,” tha ai në një deklaratë. Maas po viziton Turqinë, Uzbekistanin, Taxhikistanin, Pakistanin dhe Katarin për të shprehur mbështetjen gjermane për vendet që ka më shumë gjasa të preken nga kriza në Afganistan”.
Këtë e pëlqejnë %d blogues: