Muzikanti 40-vjeçar besonte se nuk do prekej nga coronavirusi, pasi çdo ditë bënte gjimnastik, por vdes

129

Ai po trajtohej në njësinë e kujdesit intensiv me simptoma të ngjashme me gripin dhe mpiksjen e gjakut. Në momentet e fundit të jetes ai nga shtrati çon mesazhin se vaksinimi duhet berë.

Një muzikant 40-vjeçar britanik vdiq pasi u shtrua në spital me një koronavirus, duke lënë pas gruan e tij shtatzënë. Sipas “Daily Mail”, Marcus Berks pohoi se nuk mund të sëmurej nga coronavirusi sepse ai ushtrohej pesë herë në javë. Ai po trajtohej në njësinë e kujdesit intensiv me simptoma të ngjashme me gripin dhe mpiksjen e gjakut.

Pacienti 40-vjeçar dhe ish garuesi i Bad Lads’ Army kishte thënë se ishte “i tronditur” nga fakti që ai u sëmur rëndë, pavarësisht stilit të jetesës së shëndetshme që ndoqi. Ai madje ishte penduar që ishte “injorant” për vaksinat dhe pse e kishte shtyrë vaksinimin.

Nga shtrati i sëmurë nxit për vaksinim

Në një intervistë nga shtrati i tij në spital më 11 gusht, ai tha se gjendja e tij ishte e frikshme sepse ai rrallë sëmurej. Ai madje u bëri thirrje skeptikëve të tjerë të vaksinave kundër Covid-19 që të vaksinohen. “Nëse nuk jeni të sëmurë, nuk mendoni se do të jeni të sëmurë, kështu që dëgjoni pikëpamjet anti-vaksinë,” tha ai për BBC.

Kur ndiheni sikur nuk mund të merrni frymë, është ndjenja më e frikshme në botë. Unë isha disi injorant ndaj tij dhe e shtyva atë. Gjëja e parë që do t’i them familjes sime dhe kujtdo që shoh është të marrë vaksinën. Dhe sa më shpejt që të mundem, patjetër ta bëj,” tha ai.

Nëse nuk jeni të sëmurë, nuk mendoni se do të jeni të sëmurë, kështu që dëgjoni pikëpamjet anti-vaksinë,” tha ai për BBC.

Lamtumira e fundit

Gruaja e tij shtatzënë ka shkruar: “Zemra ime është thyer dhe nuk di si të sillem me dhimbje kaq të mëdha”.

Marcus ishte njeriu më i pabesueshëm, i dashur, i dashur, besnik, vetëmohues, krenar dhe gjithçka që donte të bënte ishte të ndihmonte sa më shumë njerëz që të mundte. Kjo, në vetvete, tregoi se sa të pastër kishte zemrën dhe shpirtin. Dua t’ju falënderoj të gjithëve për fjalët e mira dhe mbështetjen tuaj javët e fundit. “Marcus ishte shumë i lumtur që i dërgove dashurinë tënde,” shkroi ajo në një postim në Facebook.