Nesër vizitë e Erdoganit në Athinë, 3000 policë në gadishmëri të plotë

882

Me 150 truproje si dhe me tre mjete të blinduara dhe me 5 ministra vjen neser në Greqi sulltani Erdogan, i cili me këtë vizitë si president turk, po kërkon një “urë” në Evropë, si një kartë e fundit…

Sulltani vjen në Athinë në një kohë kur marrëdhëniet midis dy vendeve janë të “ngrira”, vjen në një kohë kur aeroplanët e Turqisë si dhe mjetet luftarake detare shkelin çdo ditë territorin grek. Ai vjen për të luajtur kartën e fundit përball BE, pasi deri më sot Greqia është pro që Turqia të integrohet në BE.

Që dje në Athinë ekziston “ushtria personale” e  sulltanit Erdogan, së bashku me të gjitha pajisjet e saj, tre mjete të blinduar,dhe truprojat turke, që sëbashku me oficerët grek do të sigurojnë rrjetin e sigurisë të presidentit. Pothuajse kryeqyteti Grek është elita e truprojeve turke, e cila përfshin disa gra. Lidhur me këtë vizitë në total, roja personale në Athinë do të përbëhet nga më shumë se 150 njerëz të ardhur nga Turqia, ndërsa një grup prej rreth 50 vetë është tashmë në Traki. Për këtë është edhe një takim midis oficerëve të policisë greke dhe kreut të rojes presidenciale ku mori pjesë zëvendësministri i Mbrojtjes së Qytetarëve Nikos Toskas.

Bodigardët e trajnuar të Erdoganit, janë të armatosur, kanë aftësi operacionale të nivelit të lartë dhe ka fjalën e parë dhe të fundit për të gjitha lëvizjet e presidentit turk. Është karakteristike që ata madje inspektuan rrugët nga të cilat do të kalojë autokolona dhe i kërkoi Policisë Helenike të heqë të gjitha automjetet për nga do të kalojë sulltani.

Siç thotë informacioni “Gardhi” i Erdoganit përbëhet nga burra dhe gra të armatosur rëndë, të cilët madje përdorin automjete të blinduara dhe veprojnë në standardet e sigurisë të presidentëve të SHBA. Në të vërtetë, gjatë udhëtimeve të Erdoganit si në Turqi ashtu edhe jashtë vendit, ato krijojnë formacione masive për të ngatërruar terroristët e mundshëm që synojnë autostradën e presidentit.

Nuk është rastësi që tre mjetet identike të blinduara të përdoren në mënyrë që sulmuesit të mos njihin se kush është makina Erdogan, dhe së dyti, nëse ndodh ky sulm, makinat e tjera do të zhvillohen ndërmjet autorëve dhe automjetit të presidentit.

Ndër dhjetë automjetet speciale që shoqërojnë Erdoganin në lëvizje janë ato që do të krijojnë një ombrellë të sigurisë elektronike rreth presidentit turk, gjatë qëndrimit të tij në Athinë dhe gjatë qëndrimit të tij në Traki. Një tregues i rreptësisë së masave të sigurisë në udhëtimin e presidentit turk është fakti se çdo pikë nga e cila kalon do të hetohet tërësisht nga anëtarët përkatës së policisë dhe qentë të trajnuar për zbulimin shpërthyes.

Më shumë se 3,000 oficerë policie, 150 truproja turke (në mesin e tyre shumë gra), tre automjete të blinduara, helikopterë, snajperë (sisteme të çaktivizimit të telefonisë celulare) përfshijnë planin e sigurisë për vizitën e Presidentit Erdogan në Athinë.

Masat për presidentin turk që mbërrijnë nesër në Athinë janë në konfigurimin përfundimtar në konsultim me rojet e tij. Aeroplani me Erdoganin dhe shoqërimin e tij pritet të dalë pak para orës 11 në aeroportin Eleftherios Venizelos. Rruga për t’u ndjekur nuk do të shpallet për arsye sigurie, dhe një plan i veçantë do të jetë për vizitën e planifikuar në Trakë.

 
Këtë e pëlqejnë %d blogues: