Operacioni grek ndaj nje gomone shqiptare që transportonin drogë

880

Ngarkesa me drogë nisur nga Shqipëria për ne Detin Egje po ndiqet  nga autoritetet portuale greke.

Informacioni i parë që vjen nga vendi fqinjë njofton se anëtarët e një qarku ndërkombëtar që mbanin drogë nga Shqipëria u nisën të premten pasdite (24/11), me një shpejtësi të lartë, “i ngarkuar”, jashtë brigjeve të Shqipërisë, të destinuara për në Greqi dhe Itali.

Autoritetet panë atë dhe filluan ndjekjen dhe menjëherë mori dimensione gjigante në ujërat greke, ndërsa në operacionet e gjurmimit të trafikantëve të narkotikëve ku u përfshi edhe forca ajrore

Përndjekja që filloi nga ujërat e Detit Jon mbërriti në ujërat e Egjeut, me informacionin e parë që gjurmoheshin dhe u zunë nga krateret e uljes në një zonë detare të hapur ne Lavrio. 

Agjencia e lajmeve athinas-maqedonase thotë se u përpoq të lidhi me sigurinë e autoritetit qendror të portit të Korfuzit, për informata shtesë mbi rastin, por nuk ishte e mundur, pasi operacioni policor është ende në zhvillim e sipër.

 
Këtë e pëlqejnë %d blogues: