Guatemala: Po rritet aktiviteti shpërthyes në vullkanin Fuego

Bota Mjedisi

Vullkani Fuego, rreth 35 kilometra larg kryeqytetit të Guatemalës, po shënon një rritje të aktivitetit shpërthyes, njoftoi të dielën Instituti Kombëtar i Vullkanologjisë (INSIVUMEH) i shtetit të Amerikës Qendrore.

Instrumentet zbulojnë nga dy deri në pesë shpërthime vullkanike në orë dhe ulje mesatare deri në të rënda, tha instituti.

Sipas INSIVUMEH, “një re hiri vullkanik u ngrit (në qiell) dhe era e çoi atë midis 10 dhe 15 kilometra në drejtimin perëndimor dhe jugperëndimor,” duke prekur nëntë komunitete në këmbët e vullkanit, goja e të cilit ngrihet në 3,763 metra. .

Instituti paralajmëroi se rritja e aktivitetit vullkanik mund të çojë në formimin e një “rrjedhjeje lavash” drejt disa kanioneve, siç kishte ndodhur tashmë më 4 korrik.

Rodolfo Garcia, zëdhënës i Mbrojtjes Civile, tha se deri më tani nuk është bërë asnjë evakuim i komunitetit, duke shtuar se komunitetet pranë vullkanit janë duke u informuar vazhdimisht.

Më 3 qershor 2018, një shpërthim i fuqishëm vullkanik i ndjekur nga lëshimi i flukseve piroklastike fshiu komunitetin e San Miguel Los Lotes dhe një pjesë të rrugës për në qytetin e afërt të Alotenango.

Numri zyrtar i vdekjeve ishte 215 të vdekur, qindra të plagosur dhe shumë të zhdukur, disa prej të cilëve nuk u gjetën kurrë.