Category: Shkence

20-vjetori i Facebook / BBC është duke përgatitur një seri dokumentarësh për Mark Zuckerberg

20-vjetori i Facebook po afrohet në 2024 dhe në përgatitje për 20-vjetorin e një prej ngjarjeve më të rëndësishme teknologjike në botë, BBC tani po planifikon...

Perseidet : Nesër dhe pasnesër “shiu i yjeve” spektakolar në qiellin e gushtit

Shiu më spektakolar i shkatërrimeve të verës, që do të përkojë me superhënën e fundit të plotë të 2022-shit. Shiu veror më mbresëlënës i “yjeve të...

Hëna e Drerit: Hëna e plotë e korrikut sonte

Sot, e mërkurë, 13 korrik, ata që shikojnë nga qielli do të kenë mundësinë të shohin hënën e plotë madhështore dhe të ndritshme të korrikut. Hëna e...

Zbulohet në Mars qymyr me origjinë biologjike nga mikrobet e lashta

Roveri Curiosity i NASA-s ka zbuluar nënshkrimin e shumë karbonit “të lehtë” në Mars, për të cilin ka tre shpjegime të mundshme: Ai erdhi nga...

“Dielli Artificial”, eksperimenti i madh i Kinës, e tejkaloi temperaturën e yllit tonë pesë herë

Epokë e re për eksperimentin e madh të Kinës, i njohur si “Dielli Artificial”, i cili arriti një temperaturë rekord prej 70 milionë gradë Celsius. Madje...

Një stuhi diellore do të godasë Tokën në orët e ardhshme – Çfarë thonë shkencëtarët

Grimcat e ngarkuara nga dielli nga shpërthimet dhe shpërthimet masive të koronës shoqëruese pritet të godasin Tokën sot, të cilat mund të shkaktojnë rrufe...

Aleanca e fuqishme e miliarderëve, shkencëtarëve kryesorë kundër coronavirusit

Synimi të kërkojnë trajtime për pandeminë Covid-19… Kjo së paku shpreson për një aleancë të re të shkencëtarëve dhe studiuesve kryesorë, me...

16 prill 2018: NASA fillon gjuetinë “Toka e re”

Mëngjesin e ditës së martë, njerëzimi “fillon” udhëtimin e tij të gjatë për të pushtuar Hapësirën Anija është në bazën e saj. Të gjitha...

U zbulua në xhunglën e Guatemalës qytetit Mayan

Hulumtuesit përdorën një teknikë të hartës ajrore të teknologjisë së lartë, identifikuan dhjetëra mijëra vendbanime Maya, piramida në një xhungël të...

Në të ardhmen flamujtë do të luajnë vetë himnin e tyre kombëtar

Flamujt e së ardhmes nuk do valviten vetëm, por do të luajnë edhe melodi Studiuesit në SHBA kanë zhvilluar një teknologji të re që lejon një material të...