Të hënën, Erdogan do të takohet me Zoran Zaef

836

Vizita zyrtare e presidentit të Maqedonisë në vendin fqinj.

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev do të jetë më 12 shkurt, për një vizitë zyrtare në Turqi.  Zaef do të ketë takime me kryeministrin turk Binali Yildiz, i cili e ka ftuar atë , Presidentin turk Tayyip Erdogan dhe kryetarin e parlamentit turk Ismail Kahraman.

Në axhendën e vizitës janë çështje të forcimit të marrëdhënieve dypalëshe

Duke pasur parasysh vizitën e Zaef, Binali Yildiz theksoi “lidhjet e ngushta” të Turqisë me “Maqedoninë”. “Një nga themelet e një vëllazërie të fortë midis popujve tanë është bashkatdhetarët tanë që jetojnë në Maqedoni”, tha kryeministri turk, njoftoi agjensia e lajmeve Anadolu. Ai gjithashtu përsëriti mbështetjen e Ankarasë për pranimin e Republikës së Maqedonisë në NATO. Është përkujtuar se Presidenti turk Erdogan për vite e ka njohur  si “Republikën e Maqedonisë
Këtë e pëlqejnë %d blogues: