Category: Bota

Skenari më i pabesueshëm se si Rusia do sulmojë SHBA

Rusi  –  Analisti ushtarak rus dhe eksperti Sivkov, zbulon se si Moska mendon për të goditur Uashingtonin nëse intensifikohen marrëdhëniet SHBA –...

Guardian: Tsipras rrezikon të bëhet idioti i Putinit

Sipas artikullit të publikuar në gazetë Rusia ka për të fituar më shumë nga qasja e kryeministrit grek dhe do ta shfrytëzojë këtë takim nga për të treguar...

Gjermania ka nevojë për 500 mijë emigrantë në vit

Gjermania ka nevojë në dekadat e ardhshme çdo vit një mesatare prej më shumë se gjysmë milioni emigrantësh nëse arrin të mbajë numrin e fuqisë punëtore dhe...

Zgjedhjet: Fiton Sarkozi por … më në fund “fitoi” Le Pen!

Francë –  Fronti i Ekstremit të Djathtë Kombëtar (FN), që para votimit shpresonte me të paktën 30% sipas instituteve të votimit,  përfundimisht tërhoqi...

Merkel: “Nëse bie euro, do të shëmbet edhe Evropa”

Gjermani  –  “Nëse euro bie, do të shembet edhe në Evropa”, tha Angela Merkel, duke folur në seancën plenare në Parlamentin Gjerman. Kancelarja...

Obama i drejtohet Merkelit: “ Të mos humbisni Greqinë”

Athinë  –  Pak më parë ka pasur një ndërhyrje dramatike me telefon të Shteteve të Bashkuara për krizën e eurozonës nga Presidenti e SHBA Barak Obama me...

Në një film jeta e Merkelit

Kompania e prodhimit të filmit zbuloi planet e saj për të xhiruar një film për jetën e Kancelares të Gjermanisë, Angela Merkel, që pritet të shfaqet në sallat...

A mundet Evropa të humbasë Greqinë në Rusi ?

  Problemi i ngrohjes së marrëdhënieve mes qeverisë së re greke dhe Rusisë në mes të tensioneve midis Greqisë dhe eurozonës është në qendër të...

81 vjetë më parë lindi kozmonauti Yuri Gagarin

Si sot më 1934 ka lindur Yuri Gagarin. Kozmonauti sovjetik, njeriu i parë në orbitë rreth Tokës. “Unë shikoj në tokë dhe kjo është aq e bukur.”...

Studimi: Bota do jetë më e rrezikshme, Evropa do të ndahet në katër

Evropa në dhjetë vitet e ardhshme do të ndahet në katër pjesë, ndërsa Gjermania do të ketë probleme financiare, por dhe Rusia do të shëmbet. Këto janë...