redaksi focusnews

Vritet për një tub uji 58-vjeçari në Durrës

Një 58-vjeçar është qëlluar për vdekje me thikë në Durrës, pas një konflikti mes disa personave. Ngjarja ka ndodhur në qendër të qytetit bregdetar pranë...

Idrizi “rrëzohet”, PDIU shumë afër largimit nga koalicioni

Nga Isuf Kurtaj Vettingu, procesi që thuhet se ka ndezur tensionin politik ka nisur fazën tjetër. Parlamenti i Shqipërisë votoi dje si anëtarë të komisionit...

Të parandalojmë aksidentet brenda familjes

Nga Dr. Polikron Çelo Pediatër Masat parandaluese kundër aksidenteve, krahasohen me ato të vaksinave kundër sëmundjeve. Shumica e aksidenteve ndodhin kryesisht...

Këtu nuk na ndihmon shteti, se ne, bëhemi më të mirë se bota

Nga Xhensila Demollaj  Drejt Zadrimës të shoqëron një mot i ngrohtë, saqë i ngjan disi edhe butësisë së krahinës drejt së cilës udhëtojmë. Njerëz të...

Kriza ekzistenciale e shqiptarëve sot reflekton ankthin që shkaktonte diktatura

Nga Valeria Dedaj Libri “Funeral i hijes” i autorit Odise Kote u promovua dje në Muzeun Historik Kombëtar. Romani trajton ankthin ekzistencial të njeriut të...

Trump kërkon shkatërrimin e programit bërthamor të Koresë

Presidenti Amerikan Donald Trump ka kërkuar që të shihen mundësinë për ndërhyrje ushtarake ndaj regjimit të Koresë së Veriut për të shkatërruar programin e...

Siria: Gabriel kërkon zgjidhje politike

Ministri i Jashtëm gjerman Sigmar Gabriel kërkon ruajtjen e qetësisë. Konflikti i Sirirsë është futur në një fazë shumë të rrezkshme. Johnson anulon vizitën...

Deklarata e fortë e Mustafës: Duhen zbardhur vrasjet politike të veprimtarëve të LDK-së

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, në të njëjtën kohë kryeministër i vendit Isa Mustafa është kundërpërgjigjur ndaj akuzave se LDK po përmend...

Kokëdhima-Basha, takimi i parë mes PD-së dhe PS-së ndodhi

Nga Genc Burimi Takimin me Lulzim Bashën, Edi Rama e ëndërroi, por Koço Kokëdhima e realizoi. “Shpresoj që të kem një orë dhe vend për takim, kudo qoftë dhe...

Basha: Kryeministri në orët e fundit të tij

Kreu i opozitës, Lulzim Basha tha dje se qeveria i ka orët të numëruara. Në një deklaratë nga çadra e protestës, Basha tha se përballja me qeverinë do të...