Category: Greqi

Parlamenti grek voton…

Sot u votua në Parlament heqja e së drejtës se emigrantëve të ligjshëm për të votuar në zgjedhjet lokale, kjo për emigrantët që vijnë nga vendet e treat,...

Përjashton emigrantët nga zgjedhjet lokale

Demokracia në Greqi tregoi edhe një herë se nuk është e gatshme për të huajt që të votojnë në këtë vend të bekuar as edhe në zgjedhjet lokale. Sot...

70% e grekëve nuk kanë besim Evropën

Mendimin më të keq për gjithë evropianët kanë grekët për Bashkimin Evropian , në bazë të rezultateve të një Eurobarometrit të ri,  të publikuar sot në...

Bushati takon Samaran: Asnjë fjalë për toponimet

Ndodhi ajo që pritej. Problemi i emigrantëve edhe këtë radhë anashkalohet nga politika shqiptare, duke u gjunjëzuar përball politikës greke lidhur me hallet dhe...

Samara: Në betejën kundër papunësisë

Në betejë kundër programeve të papunësisë më një kosto prej 1,5 miliardë euro. Kështu ka deklaruar kryeministri grek Samaras  ku prioriteti për dyvjeçarin e...

Venizelos: Shqipëria e meriton statusin per BE

Ministri i jashtëm i Greqisë, Evangelos Venizelos, ka deklaruar se ecuria e Shqipërisë në procesin integrues është e kënaqshme dhe se Athina do të promovojë...

Sa afër dhe aq larg

Një hulumtim i përbashkët “Sa afër dhe aq larg”: Për herë të parë një studim paralel, tendencave sociale në Greqi dhe Shqipëri sjell perceptimet...

Tensionohet politika në Greqi

Skena politike greke është tensionuar akoma më shumë nga mocioni i votëbesimit për qeverinë, që ka kërkuar lideri i partisë më të madhe opozitare...

Greqi, mbi 300 incidente të dhunës raciste në dy vitet e fundit

Kjo shifër është vetëm maja e ajsbergut Mbi 300 incidente të dhunës raciste ka shënuar që nga vjeshta 2011 deri sot Rrjeti Regjistrimit të Dhunës Raciste, që...